Według mitologii kaduceusz był symbolem nietykalności Keryksa. Laska ta wykorzystywana była również do łagodzenia sporów handlowych i politycznych. Według zgromadzonych zapisków kaduceusz był jednym z podstawowych hermesowych atrybutów – należących do boskiego posłańca (w mitologii greckiej) i Merkurego (w mitologi rzymskiej). Warto wspomnieć jednak o tym, że znak ten pojawiał się w wielu różnych dziełach literatury i oznaczał zupełnie coś innego.
Kaduceusz w II akcie Wesela
Kaduceusz pojawia się między innymi w siódmej scenie II aktu Wesela Stanisława Wyspiańskiego i jest on symbolem laski błazna. Kaduceusz, który został wręczony Dziennikarzowi przez Stańczyka jest symbolem przywództwa politycznego, usypiania oraz dezorientowania narodu. Symbol ten miał za zadanie zniechęcać do walki narodowo-wyzwoleńczej i co najważniejsze zachęcać do lojalności wobec ówczesnych zaborców.
Współczesna Heraldyka
Kaduceusz jest symbolem, który bardzo często pojawia się z heraldyce. Znak ten pojawia się między innymi w herbie Ekwadoru oraz w głównym herbie Bolivar (jednego z wenezuelskich stanów). Jeżeli chodzi o polską heraldykę, to symbole ten wykorzystany był między innymi w dawnym herbie Rzeszowa, herbie gminy Nur, czy też w herbie Marek. Warto wspomnieć również i o tym, że Kaduceusz jest symbolem, który bardzo często wykorzystywany jest w heraldyce rosyjskiej i ukraińskiej.